ماژول استانداردسازی در نرم افزار نگهداری و تعمیرات

کاربرد ماژول استانداردسازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS

نحوه کار با ماژول استانداردسازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS PMWorks برای استانداردسازی درخت تجهیز، خرابی های کارکردی و فعالیت‌های نگهداشت از مهمترین مراحلی است که در طی فرایند پیاده‌سازی نرم افزار CMMS مورد توجه بوده و زمان و انرژی زیادی را به خود اختصاص می دهد. ماژول استانداردسازی در نرم افزار نت PM مرجع اصلی مدیریت دانش فنی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات سازمان است.

روش رایج برای تعریف تجهیزات روش کپی پیست است که البته معایب بسیاری دارد. در این مقاله با بررسی مشکلات این روش، شیوه جایگزین و استاندارد برای استانداردسازی تجهیزات شرح داده خواهد شد.

برای تکمیل داده های لازم جهت ورود به نرم افزار، نیاز به اطلاعاتی مثل درخت تجهیز، خرابی های کارکردی و فعالیت های نگهداشت داریم که در ادامه به بیان نحوه و شرایط کامل آن خواهیم پرداخت.

1. مفهوم خانواده تجهیز در ماژول استانداردسازی نرم افزار CMMS

یکی از مراحل مهم این مسئله استاندارد سازی خانواده تجهیز در نرم افزار است. در ماژول استانداردسازی ما باید داده های اساسی و پایه خود را تعریف کنیم. این داده ها در قالب مفهوم «خانواده تجهیز» استاندارد میشوند. مفهوم فوق این امکان را برای ما فراهم میکند تا تجهیزاتی که مشابه هم هستند و تعداد زیادی از آن ها در سازمان وجود دارند را بر اساس یک طبقه بندی درست در نرم افزار تعریف کنیم.

۱٫۱٫ نرم افزارهای نگهداری و تعمیرات غیر استاندارد چگونه عمل می کنند؟

برخی از نرم افزارهای نگهداری و تعمیرات CMMS این کار را از طریق فرایند کپی پیست انجام می دهند. در این روش یکی از تجهیزات شما (مثلا موتور، پمپ، کمپرسور و غیره) در نرم افزار تعریف شده و دیگر تجهیزات یکسان یا مشابه، اطلاعات آن تجهیز را کپی میکنند. در حالی که در روش خانواده تجهیز که نرم افزار CMMS PMWorks از آن استفاده می کند.

شما تجهیزات مشابه (مثلا تمام پمپ‌ها) را به عنوان یک خانواده تعریف کرده و تمام تجهیزاتی که در این دسته جای میگیرند، اطلاعات آن را به ارث خواهند برد.

روش سنتی چالش هایی را برای ما به وجود می آورد. به طور مثال ما در این حالت نمیتوانیم از مجموعه پمپ های خود گزارش تهیه کنیم. از آنجا که هر پمپ به صورت مجزا تعریف شده، امکان گزارش گیری از همه پمپ ها مقدور نیست یا اگر مقدور باشد، نیاز هست که تمام پمپ ها به صورت دستی انتخاب شوند که روند منطقی و ساده ای نیست.

۱٫۲٫ مشکل در نرم افزارهای غیر استاندارد نگهداری و تعمیرات چیست؟

علاوه بر آن کپی اطلاعات باعث افزایش بسیار زیاد داده های شما در ماژول استانداردسازی و هدررفت بسیار زیاد زمان و انرژی برای ثبت داده ها می‌شود. این مسئله به خصوص در طولانی مدت میتواند در عملکرد نرم افزار نگهداری و تعمیرات مشکل ایجاد کند.

در برخی سازمان ها تعداد تجهیزات مشابه بسیار بالاست. استفاده از این روش در سازمان هایی که تجهیزات مشابه یکسانی دارند باعث تولید حجم زیادی از داده هایی می شود که کاربردی ندارند.

اما بزرگترین مشکل در این رابطه این است که اگر بخواهید اطلاعاتی را برای این تجهیزات تغییر بدهید، باید هر کدام را به صورت جداگانه اعمال کنید. تصور کنید که شما ۱۰۰ کمپرسور در نرم افزار CMMS تعریف کرده اید و نیاز هست تا یکی از مشخصات شناسنامه ای آن ها را تغییر دهید.

در این حالت مجبورید تمام ۱۰۰ تجهیز خود را به صورت تک به تک ویرایش کنید. در حالی که اگر از روش ارث بری استفاده کنید، تنها نیاز است یک بار خانواده تجهیز را ویرایش کنید و آن ویرایش برای تمام تجهیزات زیرمجموعه اعمال خواهد شد.

بنابراین خانواده تجهیز مفهوم بسیار مهمی است که در گزارش گیری ها و تحلیل ها میتواند بسیار به ما کمک کند.

برای درخواست دمو نرم افزار PMWorks و آشنایی بیشتر با ماژول استانداردسازی می‌توانید به صفحه دمو نرم افزار نگهداری و تعمیرات مراجعه کنید.

۲. اطلاعاتی مورد نیاز برای ماژول استانداردسازی خانواده تجهیز

۲.۱. درخت تجهیز (ساختار شکست تجهیز)

اولین اطلاعات در ماژول استانداردسازی درخت تجهیز یا ساختار شکست تجهیز است. یعنی میتوانیم مشخص کنیم که هرکدام از خانواده تجهیزهای ما، دارای چه زیرمجموعه ها یا زیرسیستم هایی است. این زیرمجموعه تا هر سطحی که مدنظر سازمان باشد قابل پیاده سازی است. برخی از تجهیزات ساده هستند و شاید بیش از ۲ سطح مورد نیاز نباشد. اما برخی تجهیزات بزرگ یا پیچیده، نیاز دارند تا ۷ سطح یا بیشتر هم طبقه بندی شوند. در این زمینه هیچ محدودیتی وجود ندارد.

۲.۲. خرابی های کارکردی

همچنین یک خانواده تجهیز میتواند دارای خرابی های کارکردی باشد. به این معنی که چه خرابی هایی برای این آن‌ها اتفاق می افتد؟ هرکدام از این خرابی ها چه علتی دارند؟ هر خرابی که ما برای خانواده تجهیز خود تعریف کنیم، در قسمت درخواست کار قابل استفاده و انتخاب خواهد بود. تمام گزارشات مربوط به تحلیل خرابی RCFA از این بخش به دست می آید.

۲.۳. فعالیت های نگهداشت در ماژول استانداردسازی

مورد دیگری که در ماژول استانداردسازی خانواده تجهیز تهیه میشود فعالیت های نگهداشت تجهیز است. فعالیت های نگهداشت، هم به معنی فعالیت هایی است که در قالب چک لیست های برنامه ریزی شده PM انجام میشود و هم فعالیت هایی که در قالب تعمیرات اضطراری و بنا به نیاز انجام میشود است. این اطلاعات زمانی که بخواهیم گزارش کار یک درخواست را ثبت کنیم به صورت خودکار به نمایش درآمده و قابل انتخاب خواهد بود.

استانداردسازی فعالیت های نگهداری و تعمیرات تجهیزات

استانداردسازی فعالیت های نگهداری و تعمیرات تجهیزات

۲.۴. آرشیو فنی و پروفایل

علاوه بر موارد بالا اطلاعات دیگری هم هست که میتوانیم برای یک خانواده تجهیز استفاده کنیم. به طور مثال آرشیو فنی یکی از آنهاست. هر خانواده تجهیز ممکن است دارای کاتالوگ، فیلم، عکس یا دیگر مستندات باشد که میتواند در نرم افزار نگهداری و تعمیرات تعریف و ثبت گردد. همچنین قسمتی وجود دارد به نام پروفایل یا Specific data که به استاندارد ایزو ۱۴۲۲۴ ISO 14424 اشاره دارد.

این قسمت شامل تمام اطلاعاتی است که میتواند به عنوان شناسنامه مورد استفاده قرار گیرد. در واقع ما میتوانیم در این قسمت، شناسنامه سازی کنیم. در پروفایل محدودیتی در رابطه با اطلاعات خانواده ها نداریم. هر داده مثل ولتاژ، ابعاد، اطلاعات عمومی مانند برند و کشور سازنده و غیره را تعریف و انتخاب نمایید.

وقتی یک خانواده تجهیز در نرم افزار نگهداری و تعمیرات تعریف می شود. هر تجهیز به آن مرتبط و از اطلاعات تعریف شده برای کاربردهای بعدی استفاده لازم را ببرید.

۳. دانلود فایل PDF مقاله

فایل پی دی اف PDF مقاله ماژول استانداردسازی در نرم افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات CMMS را دانلود کنید.

۴. دانلود فیلم ماژول استانداردسازی خانواده تجهیز

به صورت آنلاین می توانید فیلم ماژول استانداردسازی فعالیت های نگهداری و تعمیرات را مشاهده کنید. با کیفیت بالا فیلم استانداردسازی تجهیزات را دانلود کنید.

۵. دانلود فایل صوتی پادکست نگهداری و تعمیرات

در پادکست نگهداری و تعمیرات صورت آنلاین به گوش بدهید و یا فایل صوتی ماژول استانداردسازی تجهیزات را دانلود کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.