مدیریت مکان تجهیز در نرم افزار CMMS

کدینگ و مدیریت مکان تجهیزات در نرم افزار CMMS PMWorks

مدیریت مکان تجهیزات یا مدیریت مکان استقرار تجهیزات در نرم افزار نت CMMS یکی از بخش های مهم در ماژول استانداردسازی نرم افزار PMWorks است. تعریف و مدیریت این محل یا مکان که تجهیزات در آن در حال مستقر شده و در حال بهره برداری هستند، می‌تواند در مباحثی مثل جابجایی تجهیزات و همین طور گزارشات مبتنی بر مکان در نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS به شما کمک بکند.

چند اصل مهم در استانداردسازی مدیریت نگهداری و تعمیرات وجود دارد:

 1. مدیریت تجهیزات 
 2. مدیریت مکان تجهیزات
 3. مدیریت فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات تجهیزات 

طبقه بندی و مدیریت مکان به شما اجازه میدهد گزارشات خرابی خود را بر اساس محل فعالیت تجهیزات تهیه و تحلیل کنید. بررسی این گزارشات دید بهتری از دلایل و چگونگی خرابی در سازمان به شما میدهد.

با توجه به اهداف سازمان و گزارشاتی که مدنظر دارد، مکانهای سازمان به صورت درختی طبقه بندی شده و سپس با کدگذاری درست، در نرم افزار ثبت میشود. در مرحله بعد، تجهیزات سازمان با توجه به محل قرارگیری و فعالیت، به این مکانها اختصاص داده میشوند.

فهرست  محتوی این مقاله:

 1. تعریف مکان در نرم افزار PMWorks
 2. کاربرد مدیریت مکان تجهیزات در نرم افزار CMMS
 3. استانداردسازی تجهیزات در مکانهای تعریف شده
 4. دانلود فایل PDF مقاله
 5. مشاهده و دانلود فیلم مدیریت مکان تجهیزات در نرم افزار CMMS
 6. دانلود پادکست مقاله

در مقاله ماژول استانداردسازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات Pmworksدر خصوص خانواده تجهیز صحبت کردیم. درباره مفهوم آن توضیحات لازم را ارائه دادیم و اطلاعات مورد نیاز برای استانداردسازی خانواده تجهیز را بیان کردیم. در این مقاله مشاهده خواهیم کرد که مدیریت مکان در نرم افزار نگهداری و تعمیرات PMWorks به چه شکل انجام می پذیرد.

1. تعریف مدیریت مکان استقرار تجهیزات در نرم افزار PMWorks

در نرم افزار CMMS قسمتی به اسم مدیریت مکان وجود دارد که ما میتوانیم مکانهایی که تجهیزات ما در آنها نگهداری میشوند را تعریف کنیم. در بخش استانداردسازی، یک کدینگ تجهیز داریم که روی تجهیزات نصب شده و مفهوم آن را برای ما مشخص میکند. همچنین یک کدینگ مکان داریم که طبقه بندی مکانهای سازمان را برای ما مشخص میکند. این طبقه بندی برای ما مشخص میکند که هر تجهیز، در چه محل، سالن، خط تولید یا فضاهای مختلف دیگر وجود داشته یا در حال کار میباشد.

در نرم افزار نگهداری و تعمیرات CMMS PMWorks میتوانیم به صورت درختی تا هر سطحی که مدنظر داریم، مکانهای خود را مدیریت کنیم. به طور مثال ما کارخانه ای داریم که زیرمجموعه آن چندین طبقه قرار میگیرند. همچنین زیرمجموعه هر طبقه اتاقهای مختلف وجود دارد و به همین ترتیب میتوانید زیرمجموعه های مختلف را استانداردسازی کنید.

2. کاربرد مدیریت مکان تجهیزات در نرم افزار CMMS

نرم افزار نگهداری و تعمیرات باید بتواند علاوه بر تهیه گزارشات متمرکز بر هر تجهیز (مثل هر پمپ، الکتروموتور، کمپرسور و غیره)، گزارشات مبتنی بر مکان را هم تهیه و ارائه دهد. به طور مثال در یک مکان خاص، چه تعداد خرابی هایی اتفاق افتاده است؟ کدام خرابی ها در یک مکان خاص بیشتر تکرار شده است؟ در هر مکان، چه مقدار هزینه تعمیراتی انجام شده است؟

تحلیل این گزارشات میتواند دید روشن تری از پراکندگی خرابی ها و علت آنها در مکان های مختلف به شما بدهد. آیا شرایط محیطی در خرابی تجهیزات دخیل هستند؟ آیا فضای فعالیت تجهیزات در معرض گرد و خاک، گرما یا آلودگی های شیمیایی است؟ آیا مجاورت تجهیزات با یکدیگر باعث اثرگذاری بر عملکرد آنها میشود؟

همچنین این مسئله به جابجایی تجهیزات و همچنین تهیه آمار تجهیزاتی که در هر مکان وجود دارند به شما کمک فراوانی خواهد کرد.

البته باید در نظر داشت که مدل کدگذاری و طبقه بندی مکانها نباید بی هدف انجام شود. ما در جلسات پیاده سازی نرم افزار نگهداری و تعمیرات در مورد اهداف سازمان و گزارشاتی که مدنظر سازمان است صحبت میکنیم تا بهترین مدل را برای کدگذاری و طبقه بندی مکانها مشخص و تهیه کنیم.

مدیریت مکان تجهیزات در نرم افزار cmms

مدیریت مکان تجهیزات در نرم افزار cmms

۳. مدیریت مکان استقرار تجهیزات در نرم افزار

در مرحله بعد با توجه به مکانهایی که تعریف کرده ایم، تجهیزات مختلف را در هر محل مشخص و تعریف میکنیم. به این ترتیب میتوانیم متوجه شویم که در هر مکان، چه تجهیزاتی وجود دارد یا بالعکس، هر تجهیز در چه محلی در حال نگهداری یا مشغول به کار است.

حتما توجه داشته باشید که کد مکان نباید با کد تجهیز اشتباه گرفته یا ترکیب شود. چرا که هرکدام از این مفاهیم، به طور جداگانه موضوعات متفاوتی را بیان میکنند. ادغام آنها میتواند مشکلات زیادی را در بحث جابجایی تجهیزات یا گزارشگیری برای ما به وجود بیاورد.

همچنین این نکته را باید یادآور شویم که علاوه بر تجهیزات، میتوانید بر اساس مکان هم دسترسی های کاربران نرم افزار را محدود کرده و با توجه به نقشی که هر کاربر دارد، به آنها برای انجام فعالیت ها و ثبت گزارشات دسترسی دهید. به این ترتیب هر کاربر فقط میتواند به مکان و تجهیزاتی دسترسی داشته باشد که تخصص و شغل سازمانی وی ایجاب میکند.

به این ترتیب بخش مدیریت مکان در نرم افزار استانداردسازی شده و در زمانی که میخواهید درخواست کار صادر کرده یا گزارشات تحلیلی مختلف را ببینید، میتوانید از این اطلاعات استفاده کنید.

۴٫ دانلود فایل PDF مقاله مدیریت مکان تجهیزات

دانلود مقاله مدیریت مکان استقرار تجهیزات در نرم افزار CMMS به فرمت پی دی اف PDF

۵. دانلود فیلم مدیریت مکان تجهیزات در نرم افزار CMMS

دانلود فیلم مدیریت مکان تجهیزات در نرم افزار CMMS با کیفیت بالا

۶٫ دانلود فایل صوتی پادکست نگهداری و تعمیرات

6 پاسخ

تعقیب

 1. […] این شکل است که در ابتدا استانداردسازی خانواده تجهیز و مدیریت مکان تجهیزات به عنوان اطلاعات پایه‌ای در نرم‌افزار تعریف شده و پس […]

 2. […] از استانداردسازی خانواده تجهیز و مدیریت مکان حالا می‌توانیم شروع به صدور درخواست کار تعمیرات یا […]

 3. […] از تهیه و استانداردسازی خانواده تجهیز و مدیریت مکان حالا می‌توانیم شروع به صدور درخواست کار تعمیرات یا […]

 4. […] از تهیه و استانداردسازی خانواده تجهیز و مدیریت مکان حالا میتوانیم شروع به صدور درخواست کار تعمیرات برای […]

 5. […] این شکل است که در ابتدا استانداردسازی خانواده تجهیز و مدیریت مکان تجهیزات به عنوان اطلاعات پایه ای در نرم افزار CMMS تعریف شده و پس […]

 6. […] این شکل است که در ابتدا استانداردسازی خانواده تجهیز و مدیریت مکان تجهیزات به عنوان اطلاعات پایه ای در نرم افزار CMMS تعریف شده و پس […]

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.