برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در نرم افزار cmms pmworks آویژه

برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در نرم افزار CMMS PMWorks

برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در نرم افزار CMMS چگونه است؟ چه اطلاعاتی و چگونه باید در نرم افزار نگهداری و تعمیرات ثبت شود تا بتوانیم برنامه ریزی فعالیت های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM را به درستی انجام دهیم.

در این فیلم با مراحل کامل این کار در نرم افزار نگهداری و تعمیرات PMWorks آشنا خواهیم شد. ( فیلم دمو نرم افزار نت CMMS را مشاهده کنید)


برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات چک لیست PM بر اساس فعالیت صادر می‌شود یا تجهیز؟

چک لیست ها نه بر اساس تجهیزات، بلکه بر اساس فعالیت صادر میشود. به این ترتیب شما می توانید یک چک لیست را ایجاد و چند تجهیز یا فعالیت های مختلف را در قالب یک چک لیست برنامه ریزی کرده و همه را به صورت یکباره انجام دهید. این مسئله از دوباره کاری و هدررفت زمان و انرژی جلوگیری خواهد کرد.

واژه برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات به انگلیسی Maintenance Planning است. که کلیه فعالیت‌های مرتبط با حوزه نگهداری و تعمیرات تجهیزات را شامل می‌شود. هر فعالیت فنی نیاز به برنامه‌زمانی دارد. حتی با یک خرابی اضطراری تجهیز وقتی مواجه می‌شوید نیاز است برای تعمیر اصلاحی آن زمان‌بندی و برنامه ریزی مناسب انجام گردد.

آیا زمان اعلام هشدار هم قابل برنامه ریزی میباشد؟

بله. شما میتوانید مشخص کنید که چه مدت قبل از تاریخ انجام چک لیست، نرم افزار به شما هشدار دهد. به طور مثال ممکن است نیاز داشته باشید که هشدار یک چک لیست ۲ روز قبل یا یک هفته قبل به شما داده شود. به این ترتیب میتوانید هماهنگی های لازم برای انجام فعالیت را انجام داده یا برای تهیه ابزارآلات لازم اقدام نمایید.

فهرست محتوی این مقاله:

  1. برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در نرم افزار PMWorks چگونه انجام میشود؟
  2. برنامه ریزی زمان هشدار فعالیت های نگهداشت
  3. زمانبندی چک لیست های نگهداری و تعمیرات
  4. مشاهده و دانلود فیلم برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در نرم افزار PMWorks
  5. دانلود فایل PDF مقاله
  6. دانلود فایل صوتی پادکست نگهداری و تعمیرات

۱. برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در نرم افزار PMWorks چگونه انجام میشود؟

برای شروع برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات، میتوانیم با کلیک به روی گزینه «برنامه ریزی» به قسمت «برنامه ریزی دستورکار» مراجعه کنیم.

نرم افزار این قابلیت را به ما میدهد تا بر اساس چک لیست های مختلف، برنامه ریزی های مختلف انجام داده و کارها را انجام دهیم. به طور مثال ما میتوانیم چک لیست های مختلف، با زمانبندی های مختلف و برای تجهیزات مختلف را تهیه کرده و بر اساس آن، فعالیت های نگهداشت خود را انجام دهیم.

با یک مثال بیشتر و بهتر میتوانید متوجه شوید که تهیه یک چک لیست چطور میتواند به شما برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات شما را دقیقتر و سریعتر انجام بدهد. تصور کنید خط تولیدی دارید که شامل ۴ تجهیز است. شما میتوانید به جای صادرکردن ۴ چک لیست برای ۴ تجهیز و با زمانبندی های مختلف، یک چک لیست صادر کنید تا همه فعالیت های هفتگی یا ماهانه به یکباره انجام شود.

به همین خاطر در نرم افزار CMMS PMWorks میتوانید تجهیزات مختلفی که میخواهید فعالیت های آنها در یک چک لیست گنجانده شود را انتخاب کنید.

۲. برنامه ریزی زمان هشدار فعالیت های نگهداشت

علاوه بر آن میتوانیم مشخص کنیم که زمان هشدار هر چک لیست چه زمانی باشد. آیا همان روز به ما آلارم بدهد یا ۴ روز قبل یا یک هفته قبل؟ ممکن است برخی فعالیت ها نیاز به هماهنگی با دیگر واحدها، تغییر در برنامه تولید یا تهیه یک ابزار خاص داشته باشد. بنابراین نیاز است زودتر از زمان همیشگی باخبر شوید تا در انجام کار تاخیر پیش نیاید.

در این قسمت با مشخص کردن پارامتر مورد نظر و مقدار آن، میتوانید زمان اعلام هشدار را مشخص کنید.

برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات فعالیت های نگهداشت در نرم افزار PMWorks

۳. زمان‌بندی چک لیست PM های نگهداری و تعمیرات

مرحله بعدی زمان‌بندی چک لیست PM است. در این مرحله میخواهیم چک لیست خود را به صورت تقویمی (هفتگی، ماهانه، سالانه و غیره) برنامه ریزی کنیم. برای انجام این کار باید زمان شروع چک لیست، زمان پایان، نوع تناوب (روزانه، هفتگی، ماهانه و غیره) و مقدار تناوب را وارد کنیم. با انجام این کار نرم افزار برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات را محاسبه کرده و زمان های انجام چک لیست را در خود ثبت میکند.

هر موقع که زمان هشدار آن چک لیست برسد، نرم افزار به طور خودکار با ایجاد یک آلارم، انجام آن فعالیت را به شما یادآوری خواهد کرد.

ذکر این نکته هم لازم است که ما میتوانیم چک لیست های خود را بر اساس میزان کارکرد تجهیزات (بر اساس ساعت کارکرد، کیلومتر یا غیره) یا پارامترهای CM (مثل دما و ارتعاش) نیز برنامه ریزی کنیم که در مقالات بعدی حتما به آن اشاره خواهد شد.

زمانی که موقع انجام فعالیت نت برسد، نرم افزار به طور خودکار یک دستورکار ایجاد کرده و آن را در لیست دستورکارها قرار می‌دهد.

مقاله درخواست کار تعمیرات و دستورکار نرم افزار CMMS PMWorks را مطالعه کنید.

مطلبی مهم و کلیدی در زمان بندی فعالیت های نگهداری و تعمیرات

اگر در لیست دستورکارها توجه کنید، میبینید که برخی از دستورکارها از نوع درخواستکار (Work Request) و برخی از آنها از نوع PM هستند. دستورکارهای PM مواردی هستند که قبلا برنامه ریزی شده و موعد انجام آنها رسیده است.

ما میتوانیم چک لیست خود را پرینت بگیریم و بعد از انجام آن برای ثبت گزارش در نرم افزار اقدام کنیم. در هنگام ثبت، فعالیت هایی که باید انجام شود از قبل انتخاب شده و فقط کافی است که انجام یا عدم انجام آن را در نرم افزار ثبت کنید.

۴. مشاهده و دانلود فیلم

دانلود فیلم برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در نرم افزار CMMS PMWorks با کیفیت بالا

۵. دانلود فایل PDF مقاله

دانلود مقاله برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات با نرم افزار CMMS PMWorks به فرمت پی دی اف PDF

۶. دانلود فایل صوتی پادکست نگهداری و تعمیرات

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.